Lokalita 29 – Dejvice

Text připomínky

Lokalita:

Problémové hranice lokality a typ struktury

Hranice lokality

Upravit hranici lokality tak, aby transformační území na místě Dejvického nádraží náleželo ke kartě DEJVICE (a ne Hradčanská), neboť zástavba bude ovlivňovat a komunikovat zejména směr Dejvice. V lokalitě Hradčanská je tato lokalita oddělena komunikací Milady Horákové.
Rozvojová plocha mezi ulicí Milady Horákvé a ulicí Dejvickou a je dnes volnou plochou oddělující lokality Hradčanská a Dejvice. Z logiky plánu a komunikační vazby je příslušná k lokalitě Dejvice. Vyhlášení volné plochy mezi stabilizovanou zástavbou za rozvojovou plochu zastavitelnou, je dokladem, jak MPP mechanicky technicisntním zahušťováním, likviduje obytnou a veřejně užitnou hodnou lokalit. Kvalita města , počínaje její orientační čitelností, ekologií i zdravým prostředím je spojena s vloženými volnými plochami, Jako právě rukáv Prašný most, stanice M Hradčanská. Veduta, kterou otevírá pohled z Prašného mostu a od ulice Milady Horákové ukazuje i k severozápadního horizontu Hanspaulky a Baby i k vzdálenému horizontu Bohnické terasy. Pohledem směrem k Letné a horizontu Prahy. Na principu volného výhledu stojí globální chápání města a orientace v městě.
Technicistní model tvorby města MPP, blokovou zástavbou v tomto prostoru, nerespektuje zásadu kombinace zástavby a velké volné, většinou, parkové plochy. Toto je klíčovým principem a zásadním elementem pražské jedinečnosti a obytné kvality. To je urbanistický princip, pro identitu města stejně klíčový jako Letenská pláň, nebo plocha Pankrácké pláně. Model volného prostoru ostatně demonstruje i samotná Vltava.

Struktura lokality

Lokality jsou rozděleny do 20 struktur. Logika popisu MPP předpokládá rozvoj území dle dané struktury, pokud struktuře neodpovídá celé území a není žádoucí jeho transformace na danou strukturu a není možné vybrat vhodnější typ struktury, je třeba vymezit dané území do samostatné „specifické“ struktury a popsat. viz níže.

Problémové popsání využití lokality – nutnost nových prvků regulace

Návrh „specifického“ využití lokality pro areály, které nejsou produkční, obytné, rekreační ani přírodní

Návrh specifického využití lokality: Lokalita Dejvice obsahuje specifický areál kampusu vysokých škol společně s Národní technickou knihovnou a budovou ÚOCHAB. Měla by zde být jasně vymezena veřejného vybavení - a také tak pojmenováno: vysokoškolský kampus.

Upřesnění funkčního využití lokality pro polyfunkční území

Rozdělení celého města na lokality produkční, obytné, rekreační a přírodní pro popis města nestačí. Obecný popis pak o městě neříká vlastně nic. Zejména obytné lokality lokálních center, kde je žádoucí umisťovat vybavenost, by měly mít možnost tuto preferenci vyznačit např. zavedením funkce „polyfunkční“
Typicky se jedná právě o lokalitu Dejvice. Tato lokalita obsahuje rozsáhlý areál
vysokých škol, areál armády, skupinu administrativních budov atd. Je to typická polyfunkční
lokalita lokálního centra navíc s nepojmenovaným rozvojovým potenciálem nevymezených
ploch. Vznik nového funkčního využití “polyfunkční” umožní zkvalitnit regulativy pro využití
“obytné”.

Neurčitý popis cílového stavu

Doplnění a úprava popisu cílového stavu

Rozvíjení heterogenní struktury. Zachovat a posilovat veřejnou vybavenost, školy, sport, služby. Zachovat polyfunkčnost území. Rozvíjet především bydlení spolu se zlepšováním bezmotorových dopravních spojů a tras. Naopak v lokalitě je žádoucí nezvyšovat počet kancelářských budov. Zachovat a rozvíjet zelené plochy a zelené pásy, které pomohou bezpečně napojit lokalitu do širšího území, zejména s ohledem na zachování zeleného pásu Dejvic. Zajistit prostupnost území skrze Buštěhradskou dráhu mezi Ořechovkou a Dejvicemi.

Malá stabilita stabilizovaného území plynoucí z příliš obecných regulativů

Stabilita ploch lokality

Zásadní připomínka - Stabilizované území je plocha, kde je možné pouze doplnění, úpravy a změny stávající zástavby a to tak, aby nedošlo k většímu navyšování kapacity vymezené plochy a k větším změnám funkčního využití. Změny ve stabilizovaných plochách nesmí narušit stávající charakter a přinést nepřiměřenou zátěž. Ve stabilizovaném území se předpokládají pouze malé a nepříliš významné změny. Jedná se tedy o území s dosavadním charakterem daným stávajícími funkčními a prostorovými vazbami, které se nebudou zásadně měnit. Z tohoto důvodu není ve stabilizovaném území nutná prostorová regulace, která by stanovovala míru využití území neboť zde mají být m.j. zachovány stávající prostorové vazby a další rozsáhlá stavební činnost je nepřípustná.


Plochy:

Skrytý rozvoj - potenciál území

Skrytý rozvoj - umožněna nová zástavba ve stabilizovaných plochách

Stabilizované území je plocha, kde je možné pouze doplnění, úpravy a změny stávající zástavby a to tak, aby nedošlo k většímu navyšování kapacity vymezené plochy a k větším změnám funkčního využití. Změny ve stabilizovaných plochách nesmí narušit stávající charakter a přinést nepřiměřenou zátěž.

Doplnit transformační plochu nezastavěného kvadrantu Vítězného náměstí odpovídající výšce objektů do 6 podlaží s možností polyfunkčního využití. Zachovat část pro veřejné vybavení – zejména potřeby vysokých škol a další obslužnost území.

Skrytý rozvoj - nepřesná výšková regulace

Zásadní připomínka - Zrušení závaznosti výškové regulace. Pokud pro stabilizované území nebude zpracován regulační plán, mělo by se přistupovat k území tak, jak je definován požadavek na míru stability.
Nejvíce připomínek je k naddimenzované výškové regulaci – příliš mnoho míst má většinou nadměrnou výškovou regulaci, která společně s obecnými pravidly MPP hrozí navýšením zástavby o 1 až 3 patra, v některých místech až na 12, dokonce 22 pater. Navíc není jednoznačně garantována nezastavitelnost bílých ploch jako je stadion Kotlářka, část zeleného pásu Dejvic od Gymnazijní po Jelení příkop, řada náměstí (Na Santince), Požadavek postupného zvyšování zástavby ze směru Ořechovka, Hanspaulka (ul. Generála Píky a Buštěhradská dráha, kde se má zástavba z 1patrových garáží okamžitě zvednout na 6 pater).
SNÍŽIT VÝŠKOVOU REGULACI NA STAV 4 AŽ 5 PATER. Současný plán zvyšuje výškový regulativ na mnoha místech o 1 až 3 patra, v některých místech až na 12, dokonce 22 pater. Je nutné vrátit se k původní výškové regulaci a zachovat tak rezidenční charakter čtvrti. Výškové budovy sníží dále kvalitu bydlení. Nutnost postupného zvyšování zástavby ze směru Ořechovka na Vítězné náměstí tak, aby odpovídalo současnému urbanistickému rázu.

Skrytý rozvoj - chybějící nástroje pro funkční regulaci stabilizovaných ploch

Chybějící popis dopadu transformačních a rozvojových ploch na město.

Zásadní připomínka - Požadujeme, aby každá rozvojová plocha zohlednila kromě parametrických regulativů pro prostorové využití a množství veřejné vybavenosti také: - aby standardně obsahovala i naznačenou míru požadované prostupnosti v hlavních spojích, - dle místních podmínek bylo naznačeno hlavní komunikační napojení, - dále je potřeba vyjádřit dopady na infrastrukturu a případně její rozvoj podmínit navazující investicí, - udat předpokládanou kapacitu území a upřesnit způsob využití v souladu s nově navrženými prvky prostorové regulace, - dále je potřebné, aby z pohledu podmíněnosti rozvoje byly i rozvojové plochy hodnoceny co do priority, - standardní podmínkou, která obecné principy fungování rozvojové plochy v území ověří, musí být zpracování územní studie a regulačního plánu.

Konfliktní a problémová místa

Zásadní připomínka - Centrem lokality je Vítězné náměstí. Zde je nutné vymezit území pro zpracování územní studie vzhledem k budoucí zástavbě prázdného kvadrantu VŠ,.vyřešit i problémovou dopravní situaci vzhledem k tomu, že Vítězné náměstí je též klíčovým dopravním uzlem celoměstského významu. Zasadní je ponechat alespoň 50% dnešní parkové plochy, kterou je .Vítězné náměstí dnes otevřeno v segmentu mezi ulicemi Evropskou a Jugoslávských partyzánů. Vítězné náměstí dnes navazuje a v segmentu parku vtahuje do kompozice areál vysokých škol na zápdní straně..Budoucí zástavba bude respektovat v uliční čáře Evropské a Jugoslávských partyzánů stavebními bloky výškovou regulací 6, odpovídající výškovému průměru objektů náměstí. Dostavba areálu vysokých škol zásadně změnila obraz místa od doby regulačního plánu arch. Engela. Engelovo uzavření náměstí s moumentální branou, od které se dnes mechanicky odvozuje nová uliční čára je osolentní. Vedení uličních čar třeba revidovat ve prospěch vymezení parku kolem pěšího pokračování ulice Techniků.. Do ulice Techniků, vstupovat široce založenám parkem jako veřejnou součástí Vysokoškolkého areálu. Nabízí se přiležitost vytvořit otevřením náměstí jedinečnou novou formu Vítězného náměstí s přidanou hodnotou obytného, zdravého a ekologického města a architektonicky originálního prostoru.. V centrální části segmentu musí MPP nově definovat parkovou plochu náměstí, značkou a popisem, s procenty stavebního využití této plochy max.25%.

Úbytek zeleně

Hrozí zastavování zelených a sportovních ploch, které jsou nyní vymezeny jako zastavitelná plocha.Bíle x zelené plochy. Mnoho dnes zelených ploch v územním plánu přešlo do barvy bílé. Nebezpečí možnosti v budoucnosti zastavovat bílé plochy parků/náměstí. Nutnost lépe garantovat nezastavitelnost spec. bílých ploch.
Začlenit do zeleného pásu Dejvic další zelené parky, které odtamtud zmizely. 412/029/5143 a dále zelený pás podél buštěhradské dráhy až k Jelenímu příkopu zmizel – znovu ho zahrnout do ZELENÉ! Do zelené by měly být zahrnut i další parky, které jsou nyní vymezeny jako zastavitelné plochy: (Puškinovo náměstí, náměstí na Santince, Flemingovo náměstí, Bachmačské náměstí)


Infrastruktura:

Vymezení ploch veřejného vybavení

Zásadní připomínka - Vymezení městské vybavenosti bodem není pro potřeby ochrany veřejné vybavenosti dostatečné. Požadujeme vymezit veškeré plochy městské vybavenosti v lokalitě vyznačené bodem plošně. Jedná se např. o vysokoškolský kampus, budovy základních škol (Emy Destinové, Svobody, Bílá) a MŠ (Bílá, Terronská, Tychonova...). Není vymezena ani sportovní vybavenost např. sportovní areál Koltlářka.

Absence podpory prostupnosti území pro pěší a bezmotorovou dopravu

Nejhůře vnímaná je dopravní situace – nutné řešit omezení individuální dopravy (zejména tranzitní), záchytná parkoviště a další infrasktrukturu před tím, než budou zastavěna transformační území (zejména kolem Hradčanské, která logicky spadá ještě do karty Dejvice).

Zásadní připomínka: MPP předpokládá propojení Milady Horákové a Bubenečská. To by způsobilo zásadní navýšení tranzitní dopravy skrze Bubenečskou, která není definována jako sběrná komunikace.
Zásadní připomínka - Zahrnout výsledky generelu bezmotorové dopravy do prioritních požadavků na bezmotorové propojení města.
Zejména páteřní cyklostezky: -Vytvořit páteřní cyklostezku ve stopě buštěhradské dráhy a propojit bezpečně Prahu 1,7,6,8.
- Řešit dopravní zatížení Dejvic restrikcí – zákaz vjezdu nákladní dopravy, mýtné.
- Neotevírat průchod mezi Hradčanskou a Bubenečskou pro auta – hrozí výrazné dopravní zhoršení situace kolem Hradčanské i díky plánované zástavbě v této lokalitě.

Plán preferuje automobilovou dopravu nad pěší/cyklistickou. Je příliš benevolentní, co se týče komerčního developmentu. Pokud se veškerý development naplní, Dejvice se dopravně zhroutí. Nutnost regulačního plánu budoucí dostavby Vítězného náměstí. Nutnost zajistit, aby před další zástavbou zejména v oblasti Hradčanské, bylo nejdříve zajištěno navýšení kapacit škol a školek, zdravotnických zařízení a dopravní obslužnost.

Zahrnutí strategie boje proti změnám klimatu

Zásadní připomínka - Zpracovávat infrastrukturní stavby na sběr dešťové vody tak, aby je bylo možné zapojit do městského prostředí a usilovat o to, aby zadržená voda byla v místě zadržení využita.

Doplnění a úprava hranic vedení ÚSES


Obecné problémy:

Lokalita jako koncepce popisuje charakter, nelze proto na ní zároveň aplikovat regulativy ploch

Zásadní připomínka - Návrh pracuje s obrovskými celky lokalit na které závazné plošné regulativy vzhledem k jejich pestrosti a různorodosti nelze reálně použít. Vyjádření charakteru lokalit musí být jen koncepcí části popisovaného území a ne konkrétními regulacemi. Ty se musí vždy vztahovat jen na jasně vymezenou plochu na hlavním výkrese. Požadujeme, aby celý hlavní výkres byl srozumitelně členěn do jednotlivých ploch dle navrženého a podle potřeby doplněného členění.

Zapojení lokality do koncepce širšího území doplnění popisu koncepce území

Zásadní připomínka - Lokalita se vztahuje jen sama na sebe. Nedokáže tak reálně popsat koncepci území. Koncepce naplňuje především podmínky, vztahy, vazby a potřeby v území pro které je utvářeno. Bez těchto souvislostí není možné o území správně rozhodovat. Bez doplnění, vyznačení a popsání spádovosti a vlivu okolí na lokalitu samou není zvolený přístup popisování koncepce území pomocí lokalit funkční.

Zbytečně podrobné členění zelených ploch

Zásadní připomínka - Územní plán zavádí pro zeleň těžko přehledné množství typů barev, šraf a čar. Zatímco regulativy jsou obecné, je plošné vymezení typů a podob zeleně podrobné tak, že pokud bude správce, nebo samospráva chtít zelené plochy řešit pro potřeby managementu zeleně a využití obyvatel jinak, může to znamenat zbytečně změnu územního plánu. To ve svém důsledku může řádný rozvoj zelených ploch paralyzovat.

Definování městské priority

Zásadní připomínka - Jakýkoli rozvoj musí být podmíněn vždy kapacitními možnostmi stávající infrastruktury a její adekvátní přípravou, která bude probíhat harmonicky s plánovaným rozvojem. Rozvoj nesmí být realizován na úkor stávajících rezidentů. Plán proto musí daleko podrobněji definovat priority a podmíněnost rozvoje jednotlivých ploch.

Dostřednost a nejasný popis Prahy jako jedinečného souboru měst a obcí

Zásadní připomínka - MPP musí zřetelněji vysvětlit pojem “dostřednost” a “historická vrstevnatost”. Tyto pojmy jsou různě vnímány a mohou vést ke zcela odlišným a účelovým výkladům. Je potřeba je ujasnit a dovysvětlit. “Dostřednost” plánu musí být chápána jako snaha o pojmenování a řešení vnitřních periférií města. Jedná se o pojmenování vnitřních rezerv, celkové zkvalitnění a harmonizaci městského prostředí. Ochranou “historické vrstevnatosti” musí být myšleno uchování jedinečné pestrosti Prahy, která se prakticky nikdy nerozšiřovala asanacemi a novou výstavbou, ale postupným prorůstnáním a transformací. Právě harmonické propojení různých charakterů, typů a podob městské krajiny doplněné morfologií terénu s kaňonem Vltavy, vytváří jedinečné genius-loci našeho města. Aby bylo možné jedinečnost chránit, musí být poznána a pojmenována. MPP však toto nezohledňuje. Pro ochranu zeleně ÚSES Vymezuje 11 typů hraničních čar, ale pro chráněné plochy žádná vrstva v závazné části zavedena není.

Priorita nestavebních ploch - dvojí značení zastavitelnosti - krajinné rozhraní

Zásadní připomínka - Členění v MPP zavádí pojem krajinné rozhraní, který využívá pro definování koncepce plánu. Tou je mj. ochrana a propojování nezastavitelných ploch po okraji města, aby se vytvořil prostupný nezastavitelný pás území. Toto vymezení je však reálně formální a prakticky pro život občanů nic zásadního nepřináší. Krajinné rozhraní vymezuje něco, co reálně neexistuje. Vymezení nezastavitelné lokality podél oplocené rychlostní komunikace není územím ani nezastavěným, ani zdravým rekreačně oddechovým, prostupným. Obdobně vymezení nezastavitelné plochy, kterou tvoří skály pod kterou i nad kterou je zastavitelné území, je nefunkční. Krajinnou hodnotu zásadně ovlivní to, co se bude stavět pod a nad skálou a samotná skála není ani přístupná, ani moc prostupná. Koncepcí musí být hledání reálných vazeb a propojení napříč celým městem a to chránit jako koncepční prioritu města a ne jen na jeho obvodu.

Nevyváženost podrobnosti územního plánu

Zásadní připomínka - Požadujeme úpravu statutu hl.m.Prahy, aby si podrobnou územně-plánovací dokumentaci mohly doplňovat samostatně MČ, pokud ta bude v souladu s přijatým územním plánem. Jednotlivé městské části disponují daleko větší znalostí detailu a potřeb a jsou daleko kompetentnější k detailnímu zpracování. Uzemní plán musí zajistit především řádnou koordinaci vazeb v území, které odpovídá měřítku 1:10 000.

Nečitelnost územního plánu

Zásadní připomínka - Dominantním zdrojem informací o území není mapa, ale textová část. Mapa je šifrou, která odkazuje do dalších textů. Vrstevnaté skládání obecných informací o území si často ve výsledku protiřečí a pak vůbec není zřejmé, co platí a jak je to myšleno. Pokud se jedná o opatření obecné povahy, tedy o formu zákona, není takové řešení možné, protože rozhodování podle plánu musí být i soudně přezkoumatelné. Pokud by se měly brát doslova významy slov vysvětlujících textů, tak vysvětlení nemá smysl. Lze se tedy pouze domýšlet, jak je vše myšleno.

Nesoulad návrhu územního plánu s vizí uživatelů plánu

Zásadní připomínka - Plán nenaplňuje očekávání občanů, kteří chtějí vytvoření podmínek pro zkvalitnění života ve městě a to po všech stránkách. Návrh neřeší město jako soubor unikátních provázaných míst k životu, které se navzájem podporují a inspirují.

Obtížně stanovitelná cena pozemků omezí schopnost samospráv realizovat své záměry

Zásadní připomínka - Pokud obec potřebuje pro veřejnou vybavenost, nebo zajištění veřejného přístupu, vybudování komunikace, položení sítí atd., vykoupit pozemek nebo vyjednat břemeno, potřebuje se s vlastníkem dohodnout na jeho ceně. Stanovení správné ceny v nestrukturované ploše s obecnými regulativy bude velmi obtížné, protože majitel vždy bude moci tvrdit, že pozemek je intenzivně využitelný, ale jestli tomu tak skutečně je, stanoví až stavební úřad v rámci konkrétního řízení o umístění stavby.


Komentáře