Zpět na
postup

Buštěhradská dráha

Garant: Pavel Charvát
(pcharvat@volny.cz)
List lokality
 

7. Metropolitní plán - Obecné problémy

Na tuto stránku napište jakékoliv připomínky, které jste doposud neuplatnili v na jiných místech této aplikace. Může se jednat i o nejrůznější problémy, na které jste při studiu metropolitního plánu narazili. Například nalezené logické nesrovnalosti v definovaných regulacích. Důležité je i zapsat problémy s pochopitelností a čitelností plánu.

Přečtěte si vždy všechny otázky této skupiny a odpovězte na ty, ke kterým máte co říci. Nad příslušnou otázkou si otevřete i příslušný výkres.

Příklad připomínky 7a. si můžete prohlédnout zde
7a. Máte jakékoliv další připomínky k čitelnosti, pochopitelnosti, využitelnosti, zpracování nebo úplnosti předloženého metropolitního plánu? (hlavních komentářů: 4) Pro přidání komentáře se prosím přihlaste nebo registrujte

Obecné poznámky k plánu

Pavel Charvát:

Bydlím na Ořechovce v ulici Buštěhradské a Buštěhradská dráha tvoří severní stranu naší ulice. Proto se cítím jako účastník a majitel nemovitosti, přestože jsem o několik metrů v jiné lokalitě.
Za skoro jediné pozitivum považuji to, že občané Prahy 6 dostali možnost se k plánu vyjádřit.
Teď k zásadním nedostatkům. Plán tak velkého města je tvořen se se snahou určovat regulativy do nejmenších detailů s minimálním prostorem pro místní samosprávy a občany. To vytváří matoucí obraz plný barevných a šrafovaných ploch, čar, teček, koleček, které se překrývají a ve kterých je obtížné se orientovat. Navíc obsahuje řadu chyb a nepřesností, nefungují logické vazby. Plán je rozparcelován na relativně malé lokality, což je z určitého pohledu asi správně, ale zcela chybí vzájemné vazby mezi lokalitami a to jak větší projekty ovlivňují široké okolí. Zejména jsou tyto vazby důležité pro komentování dopravní infrastruktury. Samostatnou kapitolou jsou bílé, tedy zastavěné části, kde se o budoucích záměrech nedozvídáme nic. Čitelnost plánu je velmi omezená a časově náročná. Proto bude připomínek méně, než by mohlo být.
Daleko zásadnější problém jsou ale chybějící informace. Plán je zjevně částí balíku dokumentů, které k dispozici nejsou. Aby bylo možné se k plánu opravdu kvalifikovaně vyjádřit, chybí zadání, chybí koncepce rozvoje Prahy a chybí alespoň priority pro realizaci plánu. Veřejně prospěšné stavby za priority nepovažuji už jenom proto, kolik jich je. A chybí jasná informace, pro koho je plán určen.
Začnu tím "pro koho". V plánu je velké množství návrhů na veřejně prospěšné stavby. Řada z nich dává smysl, ale víc jich je rozporuplných nebo přímo nesmyslných. Jako příklad jedna z velkých megalománií - paralelní rozjezdová a vzletová dráha na letišti Václava Havla. V roce 2017 bylo odbaveno rekordních 15 miliónů cestujících. Kdo je ta veřejnost, které prospěje druhá dráha a další zvyšování počtu cestujících? Pokud jsou veřejností občané Prahy, nevidím jediný pozitivní přínos projektu a naopak řadu negativních dopadů. Pokud jsou veřejností majitelé letiště, pozemků okolo a stavební firmy, pak se samozřejmě jedná o VPS. Zastupitelé Prahy nebo autoři zadání plánu by u všech veřejně prospěšných staveb měli s občany projednat zdůvodnění prospěšnosti a přesvědčit je, nebo se záměrů vzdát. Možná tady je prostor pro referendum jako nástroj rozhodování.
Co myslím chybějící koncepcí. Plán by měl být tvořen s jasným záměrem a z něj se odvíjející jasnou koncepcí. Textová část plánu má proklamativní charakter a v podstatě neobsahuje fakta. Z plánu není jasné, kam Praha směřuje. Chceme dál neomezeně zvyšovat rozlohy kancelářských a komerčních center, počty turistů, dopravní zatížení a zastavět každou volnou plochu, nebo chceme začít tohle regulovat a držet se spíš "udržitelného" rozvoje preferujícího zájmy občanů? Nikde takové konstatování nevidím a plán nevnímám jako upřednostňování občanů. Osobně si myslím, že už jsme ve fázi, kdybychom měli začít regulovat. Řada velkých evropských měst už na to přišla.
Jeden ze základních rysů plánu je zjevná víra, že další a další dopravní stavby vyřeší situaci Prahy v automobilové dopravě. To ale nepočítá vůbec s neustále rostoucím počtem aut denně mířících do Prahy za prací, za nákupy atd. Koncepční řešení jednoznačně postrádám a opět by s ním občané měli být seznámeni, pokud jsou cílovou veřejností.
A s tím souvisí priority dalšího postupu. A i tady mě vadí především dopravní infrastruktura. Musí být jasně řečeno, který typ dopravy Praha do budoucna upřednostňuje. Podle toho by pak měly být časově realizovány dopravní stavby, jinak vznikne jen další chaos. Je jasné, že nelze realizovat všechny najednou a pokud nebude výstavba postupovat systematicky, výsledkem budou neefektivně prostavěné miliardy. Já jednoznačně doporučuji veřejnou dopravu. Proto je třeba konečně začít s dlouho diskutovanými projekty jako vlakové spojení na Kladno a na letiště. Je třeba urychleně začít s budováním záchytných parkovišť a jejich napojením na PID. A je třeba konečně dokončit SZ obchvat Prahy. A ne utrácet peníze na nesmyslné projekty typu veleslavínská estakáda, které nic neřeší a jenom zhorší situaci obyvatel Prahy 6. Velmi doporučuji i jednání s městy a obcemi v okolí Prahy, ze kterých jejich občané do Prahy denně dojíždí. Řada z nich má funkční spojení veřejnou dopravou. Když povolili prakticky neřízený rozvoj satelitních městeček, mohli by pro své občany stavět záchytná parkoviště přímo u nich.
Poslední věc, kterou by podle mne měli občané znát, souvisí podle mne také s realizací. Praha by měla zveřejnit už v této fázi, které projekty bude realizovat jako zadavatel formou výběrových řízení a které projekty jsou čistě soukromé a to zejména u veřejně prospěšných staveb. Pokud bude jakákoliv VPS realizována jako čistě soukromý projekt, zcela to ztrácí smysl a zpochybňuje projekt jako takový, protože občané Prahy z takového projektu objektivně nic mít nebudou. Naopak to ukazuje na potenciální korupční jednání. Zrovna u druhé plochy letiště Václava Havla se tato otázka nabízí. Transparentnost odstraní spoustu třecích ploch a dohadů.
Vedle plánu by mne zajímaly i záměry města a jeho částí v oblasti oprav. Řada objektů nebo částí infrastruktury jsou ve špatném až havarijním stavu. Porovnání s ambiciózními stavebními projekty by to určitě bylo zajímavé.

12. 3. 2018, 17:11
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Číslo komentáře: L-708-7a-0

veronika zapletalová:

Souhlasím s panem Charvátem.

20. 3. 2018, 18:01
Důležitost: Důležité
Číslo komentáře: L-708-7a-0-0
 
 

Stepan Gala:

Naprosto souhlasím s panem Charvátem a město by konečně mělo začít naslouchat vlasntím občanům a snažit se jim život v Praze nezhoršovat jak se tomu doposud děje.

24. 3. 2018, 23:38
Důležitost: Zásadní
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-708-7a-0-1
 
 

Klára Winklerová:

Zcela souhlasím s komentářem p. Charváta.

30. 3. 2018, 21:28
Důležitost: Důležité
Uživatel je účastník
Číslo komentáře: L-708-7a-0-2
 
 

Radim Vočka:

Souhlasím s komentářem p. Charváta

31. 3. 2018, 16:43
Důležitost: Důležité
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-708-7a-0-3
 
 

Roman Schlogel:

souhlasím

31. 3. 2018, 17:28
Důležitost: Doplňující
Číslo komentáře: L-708-7a-0-4
 
 

Plný souhlas s komentářem pana Charváta

Filip Schneider:

Plný souhlas s komentářem pana Charváta

25. 3. 2018, 21:14
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-708-7a-1

Plně souhlasím s komentářem pana Pavla Charváta

Alexandra Schneider Hrouzková:

Plně souhlasím s komentářem pana Pavla Warause.

25. 3. 2018, 21:15
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-708-7a-2

Celkové shrnutí k 21.5.2018

Pavel Charvát:

Zapojení lokality do koncepce širšího území; doplnění popisu koncepce území
Zásadní připomínka: Lokalita Buštěhradská dráha je specifickým územím, které liniově propojuje centrum Prahy se západním okrajem města. Vzhledem k předpokládanému zahloubení modernizované Buštěhradské dráhy má lokalita velký rozvojový potenciál pro vytvoření zeleného pásu s cyklostezkou, který může do budoucna přispět k vytvoření moderní sítě bezmotorové dopravy v Praze. Podstatná je potenciální vazba na existující cyklostezky a možnost propojení jednotlivých zelených ploch podél lokality.
Definování městské priority
Zásadní připomínka: Rozvoj lokality jednoznačně vázat na Generel bezmotorové dopravy a podmínit ohledem na znečištění životního prostředí emisemi a hlukem z automobilové dopravy generované denním dojížděním do Prahy 6 a dále tunelovým komplexem Blanka a jeho přivaděči. Žádoucí jsou pouze aktivity, které povedou ke zlepšování stávajícího stavu. Přípustné jsou takové aktivity, které stávající stav nezhorší.

21. 5. 2018, 21:16
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Číslo komentáře: 708-7a-SUM-0

Zpět Zpět na postup