Komentáře lokality 964 - Údolí Nebušického a Šáreckého potoka

1. Metropolitní plán - lokalita
1a. Jak vnímáte prostor vaší lokality? Co je pro celou lokalitu nebo její část zásadní - co ji charakterizuje?
1b. Co ve vaší lokalitě považujete za kvalitní (hodnotné, hezké, líbí se) – ​máte k tomu vztah?
1c. Co je ve vaší lokalitě podle vás problémové – nevzhledné nebo ​způsobuje problémy (doprava, zápach, bariéra v území atd.)?
1d. Jsou ve vaší lokalitě nějaké důležité charakteristické prvky, průhledy, dominanty, přírodní, stavební památky atd., které by bylo vhodné chránit a uchovat pro budoucnost?
1e. Odpovídá podle vás vymezení lokality popsaným společným vlastnostem?  Co byste svými slovy doplnili, upravili korigovali? (hlavních komentářů: 1)

Ulice K Cíli

blanka kováříková:

Nesouhlasím s vymezením hranice lokality v území ulice K Cíli, která vede k nebušickému hřbitovu. Z jedné strany ulice jsou rodinné domy, a druhá strana ulice je navrhovaná jako součást lokality 964 - nezastavitelná, rekreační oblast, přičemž již zastavěná strana ulice leží paradoxně blíže nivě Nebušického potoka než strana, která je navrhovaná stát se nezastavitelnou lokalitou. Horní tok Nebušického potoka vede od pramene až k rybníku již zastavěnou lokalitou. Navrhuji aby byly obě strany ulice K Cíli zastavitelné území, což by vedlo k nutné úpravě parametrů vozovky (križovatky), a tím lepší dopravní dostupnosti a bezpečnosti cesty k např. již stojícím rodinným domům a hlavně k hřbitovu, oproti současnému stavu, kdy úzkou ulicí projíždí auta ke hřbitovu; přičemž tato úprava nebude mít žádný negativní vliv na životní prostředí v okolí Nebušic.

13. 5. 2018, 19:43
Důležitost: Důležité
Uživatel je účastník
Číslo komentáře: L-964-1e-0

1f. Navrhli byste v závislosti na popsaných společných vlastnostech lokality jakoukoliv úpravu hranice lokality?
2. Metropolitní plán - plochy
2a. Máte připomínky k vymezení stability ploch? Souhlasíte s vymezeným rozsahem?  Máte nějaký návrh k úpravě?
2b. Máte připomínky k vymezení ploch struktur ? Souhlasíte s vymezením stavebních a nestavebních bloků a struktur krajiny ? Máte nějaký návrh k úpravě?
2c. Máte připomínky k navržené výškové regulaci? Upozorněte na místa předělů a nejasnosti ve čtení výšek vzhledem k použitému rastru 100x100m?
3. Metropolitní plán - Rozvoj lokality
3a. Máte připomínky k popisu cílového charakteru lokality? Je v obecném popisu něco, s čím nesouhlasíte nebo vám v něm něco důležitého schází? Je srozumitelný? (hlavních komentářů: 1)

Obecná poznámka

Pavel Charvát:

Bydlím na hranici Ořechovky a Dejvic. Jako obyvatel Prahy 6 konstatuji následující:
- Priority plánu jsou auta a prostavěné miliardy bez ohledu na občany.
- Významnou část VPS může za veřejně prospěšné označit jen někdo, kdo v Praze 6 nikdy nebyl.
- Vedení Prahy tvrdošíjně věří, že další a další dopravní stavby vyřeší kritickou dopravní situaci Prahy vytvářenou další a další bytovou a komerční výstavbou v Praze.
- Plán vůbec nereflektuje zhoršující se životní prostředí, nepodporuje chodce a cyklisty, investice do MHD znehodnocuje paralelními investicemi do automobilové dopravy.
- Praha postrádá vizi.

15. 3. 2018, 07:26
Důležitost: Zásadní
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-964-3a-0

3b. Máte připomínky k popsanému potenciálu území? K obecným i individuálním regulativům? Máte připomínky ke stanovení indexu využití lokality? Tedy zejména k míře, o kterou se může v místě zvyšovat plocha zástavby?
3c. Domníváte se, že je pomocí vlastností lokality a ploch území dostatečně přesně a podrobně popsáno? Doporučili byste pro lokalitu nebo její některé plochy zpracovat podrobnější regulaci?
3d. Máte jakékoliv další připomínky k čitelnosti, pochopitelnosti, využitelnosti, zpracování nebo úplnosti předloženého metropolitního plánu?
4. Metropolitní plán - infrastruktury
4a. Máte jakékoliv připomínky ke krajinné infrastruktuře? K vymezení prostorů, ochranných pásem a podobně?
4b. Máte jakékoliv připomínky k dopravní infrastruktuře? K vymezeným prostorám, kapacitám, typům komunikací a rozvoji různých druhů dopravy? (hlavních komentářů: 2)

Generel bezmotorové dopravy

Pavel Charvát:

Podle mne musí být Generel součástí Metropolitního plánu. Jinak plán cyklisty a chodce prakticky ignoruje. Protože Generel není členěn podle lokalit, nedá se podle lokalit připomínkovat. Svůj detailní komentář ke Generelu jsem proto vložil do "Libovolné další lokality ...." úplně na konci seznamu lokalit do bodu 4b-Dopravní infrastruktura.

Z hlediska cyklotras navrhuji jako prioritu řešení uzlu Jenerálka pro cyklisty
- Křížení stezek s Horoměřickou je problematické a nepřehledné
- Trasy 0078 a A163 vést od Zlatnice souběžně s A117 a pak po červené značce na Horoměřickou (K Trníčku). Křížení s Horoměřickou je v tomto místě v rámci možností přehledné. A163 pokračuje po červené značce a 0078 se vrátí na původní trasu. V případě zprovoznění staré silnice by se mohla 0078 přesunout na ní. Trasy po V Šáreckém údolí mezi Zlatnicí a Horoměřickou zrušit kvůli nevhodnému výjezdu na Horoměřickou.
- V té souvislosti by bylo dobré rozšířit krátký úsek podél potoka mezi Pod Habrovkou a Nad Dubovým mlýnem. Stezka je asfaltová, ale velmi úzká a silně zvlněná kořeny stromů.
- Trasa A17 mezi Horoměřickou a retenční nádrží Nebušice vyžaduje zpevnění povrchu přírodními materiály. I při mírném dešti se mění v bláto a je velmi obtížně průjezdná.
- S Jenerálkou souvisí i trasa 0077 mezi ulicemi Na Pučálce a Truhlářskou, která vede po Horoměřické. Z hlediska bezpečnosti nic moc. Upravit pro cyklisty pěšinu po zelené značce by mohlo být řešení. Jinak se totiž jedná o trasu, která z Hanspaulky prakticky až na Okoř vynechává frekventované silnice.

Za úvahu dále stojí řešení trasy A171, která vede po severním okraji lokality. Kříží se tam zájmy pěších, cyklistů a koňáků. Po deštích je stezka od koní rozježděná a pokud takto zaschne, je pro pěší i cyklisty obtížně schůdná/sjízdná.

Mimo lokalitu je důležitá navazující komunikace pro pěší i cyklisty Zlatnice, kde došlo v posledních k významné destrukci povrchu.

20. 3. 2018, 19:43
Důležitost: Zásadní
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-964-4b-0

Rozšíření letiště VH

Pavel Charvát:

Druhá přistávací dráha letiště VH je posunutá o cca 2 km na jih proti stávající. To znamená, že i příletový koridor se posune někam nad linii Bohnice-Sedlec-Lysolaje-Nebušice. To jednoznačně znamená negativní dopady na prostředí v této oblasti ale také v celé severozápadní části Prahy 6 od Baby a Bubenče až po Dědinu.
V rozšíření letiště, se kterým nesouhlasím, vidím ještě jeden rizikový faktor. Jde o privátní investici. Při dravosti soukromých investorů je jasné, že letiště bude při schválení plánu rozšířeno daleko dříve, než se vylepší jeho dopravní obslužnost jakoukoliv stavbou navrhovanou v MPP. Dopady na intenzitu automobilové dopravy v celé Praze 6 si v takovém případě ani nelze představit.

25. 3. 2018, 19:14
Důležitost: Zásadní
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: L-964-4b-1

4c. Máte jakékoliv připomínky k technické infrastruktuře? Např. nakládání s dešťovými vodami, vedení sítí atp.
4d. Máte připomínky k vymezeným plochám veřejné vybavenosti? Je stávající vybavenost vyznačena správně? Souhlasíte s návrhem pro vybavenost? Máte k vybavenosti jakékoliv připomínky, nebo poznámky?
4e. Máte připomínky k vymezeným veřejně prospěšným plochám a opatřením?
7. Metropolitní plán - Obecné problémy
7a. Máte jakékoliv další připomínky k čitelnosti, pochopitelnosti, využitelnosti, zpracování nebo úplnosti předloženého metropolitního plánu? (hlavních komentářů: 2)

Lokalita není logicky ani funkčně vymezaná správně

Vladan Hodek:

Lokalita se skládá z jižní stráně Šáreckého údolí a plynule pak přechází do údolí Nebušického. Lokalita je vymezena jako nezastavitelná, strukturou krajina výrazného údolí, využí přírodní, stabilizovaná. Zásadní informací je, že lokalita je součástí přírodního parku Šárka-Lysolaje. Cílový charakter říká, že se respektovat ochrana přírody, rozvíjet rekreace i lesní hospodaření, chránit zejména les ale i biodiverzitu, posilovat rekreační infrastrukturu a zajisti prostupnost. Tento popis by bylo možné použít pro údolí Nebušického potoka. Zde by si zejména MČ Nebušice měla doplnit své požadavky na individuální regulativy. Týkající se zejména vybavenosti a cest a rekreační infrastuktury. Jako je vymezena část přírodního parku do Lysolaj, je možné část parku ve vazbě na Nebušice vymezit do samostatné lokality.
Zbytek lokality patří do Šáreckého údolí. Kromě kousku rekreačního v prostoru Nad Mlýnem je prakticky celý zbývající prostor nelesní plochou, která je prorostlá nálety. Jedná se o bývalé sady, louky, pastviny a zejména vinice. Je to tedy zcela jiný prostor jiné historie, jiného managmentu a jiných potřeb. V plochách se nalézají přírodní památky, které vůbec nejsou na listu lokality zmíněny!!
Do lokality jsou zahrnuty zcela nekoordinovaně nekteré zahrady a jiné jsou zase vymezeny do zastavitelné lokality TIchá Šárka. Takové dělení nedává žádný smysl a je zcela zásadně chybné. Pro dobrou správu území a zejištění jeho potřeb je vhodné, aby krajinou výrazných údolí bylo opravdu celé údolí a ne jen jeho některé části. Na lokalitu Tichá Šárka v hranici přírodního parku bude zpracována územní studie, která bude podkladem pro vymezení ploch a individuálních regulativů.

8. 5. 2018, 23:37
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: 964-7a-SUM-0

Lokalitu zmenšit jen na Nebušice a oblast v Šárce zpracovat dohromady jako jednu lokalitu

Vladan Hodek:

Lokalita se skládá z jižní stráně Šáreckého údolí a plynule pak přechází do údolí Nebušického. Lokalita je vymezena jako nezastavitelná, strukturou krajina výrazného údolí, využí přírodní, stabilizovaná. Zásadní informací je, že lokalita je součástí přírodního parku Šárka-Lysolaje. Cílový charakter říká, že se respektovat ochrana přírody, rozvíjet rekreace i lesní hospodaření, chránit zejména les ale i biodiverzitu, posilovat rekreační infrastrukturu a zajisti prostupnost. Tento popis by bylo možné použít pro údolí Nebušického potoka. Zde by si zejména MČ Nebušice měla doplnit své požadavky na individuální regulativy. Týkající se zejména vybavenosti a cest a rekreační infrastuktury. Jako je vymezena část přírodního parku do Lysolaj, je možné část parku ve vazbě na Nebušice vymezit do samostatné lokality.
Zbytek lokality patří do Šáreckého údolí. Kromě kousku rekreačního v prostoru Nad Mlýnem je prakticky celý zbývající prostor nelesní plochou, která je prorostlá nálety. Jedná se o bývalé sady, louky, pastviny a zejména vinice. Je to tedy zcela jiný prostor jiné historie, jiného managmentu a jiných potřeb. V plochách se nalézají přírodní památky, které vůbec nejsou na listu lokality zmíněny!!
Do lokality jsou zahrnuty zcela nekoordinovaně nekteré zahrady a jiné jsou zase vymezeny do zastavitelné lokality TIchá Šárka. Takové dělení nedává žádný smysl a je zcela zásadně chybné. Pro dobrou správu území a zejištění jeho potřeb je vhodné, aby krajinou výrazných údolí bylo opravdu celé údolí a ne jen jeho některé části. Na lokalitu Tichá Šárka v hranici přírodního parku bude zpracována územní studie, která bude podkladem pro vymezení ploch a individuálních regulativů

8. 5. 2018, 23:39
Důležitost: Zásadní
Uživatel je účastník
Uživatel je obyvatel/zájemce/expert
Číslo komentáře: 964-7a-SUM-1

5. Stávající územní plán
5a. Podívejte se, jak územní plán splňuje vaše očekávání a představy o využití území. Víte o nějakém místě ve vaší lokalitě, kde stávající územní plán má nevhodně vymezenou funkční plochu nebo špatně stanovenou míru využití území? Je ve vymezeném území problémové místo, které podle vás územní plán neřeší?
6. Porovnání stávajícího územního plánu a metropolitního plánu
6a. Máte jakékoliv připomínky nebo poznámky k rozdílům mezi stávajícím územním plánem a metropolitním plánem, a to včetně popisu ploch, vymezení infrastruktury a ochranných pásem?